Přeskočit na hlavní obsah

Pandemonium


  Po půl roce konečně dostali do knihovny pokračování knihy Delirium ze stejnojmenné série a já jsem si ho ihned musela půjčit, abych věděla, jak to vše probíhalo dál. Druhý díl- Pandemonium byl od první stránky nabitý akcí a nebyly tam snad žádné chvilky, kdy by se čtenář nudil. Přesto se mi ale tento díl líbil o něco méně než díl první. Proč? To se dozvíte v této recenzi (obsahuje spoilery na první díl)

Něco krátce o prvním díle: Hlavní hrdinka Lena žije v Portlandu v budoucnosti, kdy je láska ( v té době lépe známá pod názvem Amor Deliria  Nervosa) prohlášena za nemoc a v osmnácti musí každý člověk podstoupit proceduru, aby byl vyléčen a nikdy se už touto nemocí nenakazil. Lena se nejdřív nemůže léčby dočkat, chce být už konečně před touto nemocí chráněna a být "šťastná". Pak ale potká Alexe, který ji otevře oči a ukáže ji, jaká doopravdy může být láska.


Autorka: Lauren Oliver
Originální název: Pandemonium
Počet stran: 304
Nakladatelství: CooBoo
Žánr: Dystopie, dívčí román
Moje hodnocení:8/10 ✰




"Něco ti řeknu a nejlíp uděláš, když si na to rychle zvykneš," zašeptá prudce."Všechno, co si byla, tvůj starý život, lidi, které jsi znala... obrátí se v prach." Zavrtí hlavou. "Žádné předtím neexistuje," prohlásí o něco hlasitěji." Existuje jenom teď a to, co přijde potom." 
str.24

  Kniha je rozdělena na kapitoly teď a tehdy, které se spolu střídají. Kapitoly tehdy se odehrávají po příchodu Leny do tábora Nežádoucích. Kapitoly teď se odehrávají dál v budoucnosti, kdy se Lena začně pohybovat v New Yorku. 
  
   Tehdy: Alex a Lena plánovali společně překonat plot a dostat se do Divočiny. Bohužel to zvládne pouze Lena, která se poté připojí ke skupině nevyléčených. Snaží se být jako oni, pracovat a hlavně zapomenout na bolest, jež ji pokaždé raní, když si vzpomene na svého milovaného Alexe.  POstupně si zvyká na velké rozdíly ve svém životě a seznámí se s novými lidmi- vůdkyní skupiny Raven, malou roztomilou dívenkou Blue, Sárou,Veverčákem, Tackem, Hunterem a dalšími. 
   Teď: O nějakou dobu později se Lena ocitne v New Yorku s falešnou identitou  a zúčastní se velké demostrace, kterou uspořádal ABAD- Amerika bez Amor Deliria. Pozná se tam s Julianem. Julianovi už našli několikrát na mozku nádor a kdyby podstoupil léčbu, nejspíš by ji po těchto zákrocích ani nepřežil. Přesto ji ale postoupit chce. Osud Leny a Juliana se spojí, když jsou oba uneseni a několik dní jsou spolu věznění v malé místnosti. Přestože Lena nejdřív Juliana neměla kdovíjak v lásce, postupně se s ním sbližuje a začne v něm vidět člověka, kterého předtím neviděla.


"Tímhle jsou lidé jeden pro druhého ve světě bez lásky. Hodnoty, přínosy nebo překážky. Čísla a fakta. Vážíme, měříme, hodnotíme, a duši přitom semeleme na prach." 
str.116-117 


  Můj názor:
   Opět jako u prvního dílu mě i tenhle vtáhl do děje hned od první stránky. Bylo to čtivé a velice napínavé. Bylo to ještě napínavější a akčnější než Delirium. Jediné co mi na začátku této knihy vadilo bylo to, že kapitoly jsou rozděleny na tehdy a teď a trvalo mi celkem dlouho, než jsem se v tom pořádně zorientovala a měla v tom jasno. Bylo to zmatené, takových prvních padesát stránek jsem se v tom opravdu ztrácela.
   Oceňuji, že autorka ukázala druhou stranu tohoto dystopického světa.  Byly tam zachyceny každodenní problémy  lidí z Divočiny, to jak získávají jídlo, pití, oblečení,další důležité potřeby a jak se spojují se světem lidí bez citů. Další díl této série ukázal zase trochu jiný pohled na svět bez lásky a měl v sobě jinačí atmosféru než předchozí díl. 

"Láska. Jakmile to slovo pustíte dovnitř, jakmile mu dovolíte zapustit kořeny, rozšíří se vám do těch nejtemnějších kořenů v těla jako parazit a s ním i ty otázky, rozechvělost a strach, kvůli kterým nespíte celou noc." 
str.300 

V knize se objevila řada nových postav. Nejvíce jsem si oblíbila malou Blue a když se ji pak stalo to, co se stalo, bylo mi toho strašně líto. Blue mi svým způsobem připomínala malou Grace, se kterou Lena žila předtím u tety Carol. Raven se mi také líbila, jako vůdce skupiny byla vážně skvělá. A pak je tu Julian. Je to  fajn kluk, ale přišlo mi, že pouto mezi ním a Lenou nebylo tak silné, jaké bylo mezi Lenou a Alexem. Lena k němu necítila tak silné city jak k Alexovi. Celkově se mi zdálo, že všechny postavy v tomto díle, byly méně propracované než v Deliriu.

  "Zajímalo by mě, jaké to je, takhle pomalu umírat. 
Zajímalo by mě, jaké to je, umřít rychle"
 
Samotný konec mě velice překvapil a zároveň nalákal na poslední díl této trilogie. Poslední kapitola byla nejdelší ze všech- měla okolo pasedát stránek a čtenáře opravdu hodně napínala do posledního slova. Doslova. Právě to poslední slovo mě úplně dostalo a přinutilo mě, abych si šla hned zítra pro Rekviem. Autorce se opět povedlo mě  na další díl nalákat, dokázala mě přinutit k tomu, abych si co nejrychleji ten díl přečetla a dověděla, jak to všechno skončí. Právě proto knihu doporučuji- příběh je tak skvěle napsán, že vás přinutí číst, číst a číst, dokud se neocitnete na úplném konci.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Poslední píseň

  Knihu jsem si půjčila z naši obecní knihovny a byla jsem ráda, že jsem si ji domů přinesla v celku. Musela projít už tolika rukama, že už některé stránky začaly vypadávat a některé už drží jen silou vůle.  Muselo si ji přečíst plno čtenářů, kteří určitě museli mít z této knihy tak úžasný pocit, jako jsem měla já. Já jsem se totiž do této knihy naprosto zamilovala. Byla tak citlivá, smutná,veselá a hlavně pravdivá a poučná.  Autor: Nicholas Sparks Originální název: Last Song Počet stran: 376 Nakladatelství: Ikar Žánr: Dívčí román Moje hodnocení: 10/10 ✰  Sedmnáctiletá Ronnie chtěla strávit letní prázdniny společně se svými kamarádkami ve svém rodném  New Yorku. Místo toho musí ale celé léto být na opačné straně států v Kalifornii u svého otce, kterého dlouhé tři roky neviděla. Její mladší bratr je nadšený, když může strávit zase nějaký čas se svým tatínkem, pro Ronnie je to ale noční můra a otci se snaží co nejlépe vyhýbat.  První den na plá...

O mně

Ahoj!    Jmenuji se Silvie a jsem knihomolka. Do knih jsem se zamilovala před třemi roky, když jsme začínali mít ve škole Čtenářské dílny. Je mi patnáct a jsem v devítce. Mám ráda žánr fantasy a sci-fi, ale ráda si počtu i nějaký ten dívčí nebo historický román.                                                                                                                        ...

Bez šance

 Tato kniha mě oslovila svou obálkou. Když jsem ji poprvé viděla v knihovně, upoutala mou pozornost. Když jsem si přečetla anotaci, která slibovala napínavou knihy se skvělým nápadem, řekla jsem si, že si ji musím přečíst. Autor: Neal Shusterman Originální název: Unwind Počet stran: 304 Nakladatelství: Knížní klub Žánr: Sci-fi, Dystopie Moje hodnocení: 10/10✩  Vítejte ve světě, ve kterém je naprosto běžné poslat děti do osmnácti let do sklizňových táborů, kde se tyto děti dávají rozpojit. Rozpojení je proces, během kterého se lidské tělo rozdělí na jednotlivé části a orgány (ruce, nohy, hlava, ledvina, srdce,ucho, oko). Poté jdou tyto jednotlivé části k lidem, kteří o nějakou část svého těla přišli a nahradí ji právě částí z těla člověka, který byl rozpojen. Tento člověk se nazývá rozpojenec.   V této knize se setkáte se třemi rozpojenci: Connorem, Risou a Levem. Connora poslali na rozpojení jeho rodiče, Risa žila ve státním domově a z důvo...